Skip to content

123 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block95.30
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,645
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
34%
Improvement Value:$167,900
66%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.3%
2024$7,438+3.8%
2023$7,164+0.5%
2022$7,131+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,645DeedBook 15940, Page 1755Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$227,240
DeedBook 10576, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237