Skip to content

8 Breeze TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block95.31
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,599
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
47%
Improvement Value:$100,300
53%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,504+2.3%
2024$5,382+3.8%
2023$5,185+5.6%
2022$4,911+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,599DeedBook 19869, Page 1093Recorded12/9/2024

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,573DeedBook 17727, Page 1890Recorded12/23/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,573DeedBook 16248, Page 97Recorded11/20/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11590, Page 1792

Property Sale

Sale
$152,414
DeedBook 10221, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237