Skip to content

10 Shoal DrBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$203,540
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block95.31
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,272
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
37%
Improvement Value:$149,900
63%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,082+2.3%
2024$6,925+3.8%
2023$6,671+0.5%
2022$6,640+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$203,540
DeedBook 10320, Page 1736

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237