Skip to content

3 Ripple TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$330,500
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block95.31
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,683
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
34%
Improvement Value:$170,500
66%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,710+2.3%
2024$7,539+3.8%
2023$7,262+0.5%
2022$7,229+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,500

From:

To:

Sq Ft2,683DeedBook 16155, Page 1442Recorded8/7/2015

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook 13776, Page 1912

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12140, Page 639

Property Sale

Sale
$207,325
DeedBook 10171, Page 1450

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237