Skip to content

39 Lakeland DrBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block95.33
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,782
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
42%
Improvement Value:$119,600
58%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+2.3%
2024$6,017+3.8%
2023$5,796+0.5%
2022$5,769+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 17235, Page 1478Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 14503, Page 1758

Property Sale

Sale
$185,705
DeedBook 10416, Page 1554

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237