Skip to content

2 Candle Lake CtBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block95.35
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,829
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
40%
Improvement Value:$129,900
60%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,484+2.3%
2024$6,340+3.8%
2023$6,107+0.5%
2022$6,079+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900
Sq Ft1,829DeedBook 17566, Page 1984Recorded8/12/2019

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft1,829DeedBook 16233, Page 505Recorded11/5/2015

Property Sale

Sale
$199,070
DeedBook 10266, Page 1558

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237