Skip to content

9 Candle Lake CtBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block95.35
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,929
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
38%
Improvement Value:$143,600
62%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,886+2.3%
2024$6,733+3.8%
2023$6,486+0.5%
2022$6,456+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,929DeedBook 17183, Page 1610Recorded7/23/2018

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 13359, Page 169

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12899, Page 330

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10926, Page 1727

Property Sale

Sale
$199,042
DeedBook 10268, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237