Skip to content

11 Candle Lake CtBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block95.35
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,025
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
39%
Improvement Value:$138,700
61%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+2.3%
2024$6,599+3.8%
2023$6,357+0.5%
2022$6,327+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$202,732
DeedBook 10286, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237