Skip to content

49 Pond View CircleBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block95.36
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,890
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
31%
Improvement Value:$198,500
69%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+2.3%
2024$8,323+3.8%
2023$8,017+0.5%
2022$7,979+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,890DeedBook 19038, Page 1364Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 16594, Page 364Recorded12/8/2016

Property Sale

Sale
$378,130
DeedBook 13272, Page 1764

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504