Skip to content

1 Swimming River CtBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 1, 2022

Property Information

Block95.36
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,022
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
32%
Improvement Value:$181,600
68%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,008+2.3%
2024$7,831+3.8%
2023$7,543+0.5%
2022$7,508+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,022DeedBook 19046, Page 6Recorded5/27/2022

Property Sale

Sale
$334,888
DeedBook 13058, Page 1230

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504