Skip to content

33 Pond View CircleBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block95.36
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,647
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
28%
Improvement Value:$219,900
72%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+2.3%
2024$8,693+3.9%
2023$8,364+0.5%
2022$8,324+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft2,647DeedBook 19684, Page 846Recorded5/16/2024

Property Sale

Sale
$401,555
DeedBook 13030, Page 1771

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504