Skip to content

19 Whitewater DrBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block95.37
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,526
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
75%
Improvement Value:$13,100
25%
Total Assessment$53,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,581+2.3%
2024$1,546+3.8%
2023$1,489+0.5%
2022$1,482+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$59,872

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 17286, Page 1632Recorded10/31/2018

Property Sale

Sale
$53,077
DeedBook 13621, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504