Skip to content

138 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$212,505
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block95.37
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,886
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
39%
Improvement Value:$136,200
61%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,648+2.3%
2024$6,500+3.8%
2023$6,261+0.5%
2022$6,232+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,505
DeedBook 11033, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,175,451
DeedBook 10454, Page 1702