Skip to content

8 Aqua View LaBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 19, 2022

Property Information

Block95.37
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,636
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
44%
Improvement Value:$111,400
56%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,909+2.3%
2024$5,778+3.8%
2023$5,566+0.5%
2022$5,540+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$304,500
DeedBook 13205, Page 1274

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 11385, Page 1961

Property Sale

Sale
$179,085
DeedBook 10716, Page 1275

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237