Skip to content

12 Aqua View LaBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block95.37
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,796
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
40%
Improvement Value:$130,600
60%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+2.3%
2024$6,337+3.8%
2023$6,104+0.5%
2022$6,076+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 15697, Page 564Recorded12/2/2013

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 13400, Page 1431

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 11555, Page 382

Property Sale

Sale
$201,811
DeedBook 10696, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237