Skip to content

20 Aqua View LaBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block95.37
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,523
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
35%
Improvement Value:$159,500
65%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,359+2.3%
2024$7,196+7.7%
2023$6,681+0.5%
2022$6,649+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,295
DeedBook 10590, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 2001