Skip to content

28 Aqua View LaBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block95.37
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,796
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
42%
Improvement Value:$120,700
58%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183+2.3%
2024$6,046+3.8%
2023$5,824+0.5%
2022$5,797+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,796DeedBook 18325, Page 1622Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 16010, Page 835Recorded2/20/2015

Property Sale

Sale
$187,530
DeedBook 10540, Page 1695

Property Built

Built

Year Built: 2001