Skip to content

32 Aqua View LaBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block95.37
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,796
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
42%
Improvement Value:$120,200
58%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+2.5%
2024$6,017+3.8%
2023$5,796+0.5%
2022$5,769+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,796DeedBook 19216, Page 1399Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$280,900

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 17277, Page 1184Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$187,766
DeedBook 10593, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 2001