Skip to content

15 Millcreek TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block95.37
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,068
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
38%
Improvement Value:$145,200
62%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+2.5%
2024$6,762+3.8%
2023$6,514+0.5%
2022$6,483+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$358,185
DeedBook 13597, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504