Skip to content

9 Harbour PlBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$341,691
Last Sale Date
Aug 18, 2005

Property Information

Block95.38
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,868
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
34%
Improvement Value:$172,100
66%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,490+2.3%
2024$7,319+4.0%
2023$7,040+0.5%
2022$7,007+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$341,691
DeedBook 12777, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504