Skip to content

57 Whitewater DrBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2012

Property Information

Block95.38
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,665
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
28%
Improvement Value:$225,000
72%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+2.3%
2024$8,850+3.9%
2023$8,515+0.5%
2022$8,475+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$378,346
DeedBook 12712, Page 1043

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504