Skip to content

83 Pond View CirBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$329,604
Last Sale Date
Aug 1, 2005

Property Information

Block95.38
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,040
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
33%
Improvement Value:$180,000
67%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+2.3%
2024$7,790+3.8%
2023$7,504+0.5%
2022$7,469+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,604
DeedBook 12756, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504