Skip to content

4 Silver Lake DrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$327,680
Last Sale Date
Aug 24, 2004

Property Information

Block95.39
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,040
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
35%
Improvement Value:$163,500
65%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,219+2.3%
2024$7,054+4.0%
2023$6,785+0.5%
2022$6,753+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,680
DeedBook 12268, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497