Skip to content

4 Rocky Brook DrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$398,466
Last Sale Date
Sep 20, 2004

Property Information

Block95.39
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG/ SF3607
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
25%
Improvement Value:$262,100
75%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,402+2.3%
2024$10,171+3.8%
2023$9,797+0.5%
2022$9,752+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$398,466
DeedBook 12273, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497