Skip to content

72 Pond View CirBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block95.40
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,113
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
36%
Improvement Value:$155,700
64%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,243+2.3%
2024$7,082+8.6%
2023$6,524+0.5%
2022$6,493+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$359,900
Sq Ft2,113DeedBook 18594, Page 99Recorded7/22/2021

Property Sale

Sale
$327,716
DeedBook 12768, Page 1835

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504