Skip to content

78 Pond View CirBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$346,448
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block95.40
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,316
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
31%
Improvement Value:$194,100
69%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,386+2.3%
2024$8,200+3.8%
2023$7,899+0.5%
2022$7,862+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$346,448
DeedBook 12870, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504