Skip to content

8 Estuary CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block95.40
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,937
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
34%
Improvement Value:$170,000
66%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,687+2.3%
2024$7,516+3.8%
2023$7,240+0.5%
2022$7,206+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft1,937DeedBook 17167, Page 1860Recorded7/6/2018

Property Sale

Sale
$324,170
DeedBook 12417, Page 1437

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504