Skip to content

9 Estuary CtBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 20, 2010

Property Information

Block95.40
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,810
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
30%
Improvement Value:$202,900
70%
Total Assessment$291,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,666+2.3%
2024$8,474+3.8%
2023$8,162+0.5%
2022$8,125+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 14602, Page 344

Property Sale

Sale
$423,450
DeedBook 13323, Page 1282

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504