Skip to content

1 Estuary CtBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 28, 2010

Property Information

Block95.40
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,647
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$186,700
68%
Total Assessment$274,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,178+2.3%
2024$7,997+3.8%
2023$7,703+0.5%
2022$7,667+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 14540, Page 646

Property Sale

Sale
$370,879
DeedBook 12658, Page 1241

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504