Skip to content

18 Silver Lake DrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2009

Property Information

Block95.40
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,042
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
33%
Improvement Value:$177,100
67%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+2.3%
2024$7,447+0.4%
2023$7,414+0.5%
2022$7,379+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$269,424
DeedBook 12108, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497