Skip to content

3 Little Falls CtBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$355,700
Last Sale Date
Jan 28, 2005

Property Information

Block95.40
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,843
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
27%
Improvement Value:$237,900
73%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711+2.3%
2024$9,496+3.8%
2023$9,147+0.5%
2022$9,104+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,700
DeedBook 12464, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497