Skip to content

32 Silver Lake DrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block95.40
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,107
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
32%
Improvement Value:$188,100
68%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,199+2.3%
2024$8,017+4.0%
2023$7,711+0.0%
2022$7,711+24.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,107DeedBook 18150, Page 1610Recorded11/13/2020

Property Sale

Sale
$276,719
DeedBook 11932, Page 1378

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497