Skip to content

16 Shady Stream RdBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$258,956
Last Sale Date
Feb 17, 2004

Property Information

Block95.40
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,167
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
31%
Improvement Value:$191,300
69%
Total Assessment$279,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+2.3%
2024$8,128+3.8%
2023$7,829+0.5%
2022$7,792+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,956
DeedBook 11928, Page 1109

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497