Skip to content

20 Shady Stream RdBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block95.40
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,874
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
35%
Improvement Value:$164,500
65%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,490+2.3%
2024$7,324+3.8%
2023$7,055+0.5%
2022$7,022+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$439,900
Sq Ft1,874DeedBook 19587, Page 1469Recorded1/22/2024

Property Sale

Sale
$298,852
DeedBook 12561, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497