Skip to content

59 Hidden Lake CirBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2014

Property Information

Block95.40
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,478
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
30%
Improvement Value:$205,300
70%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,723+2.3%
2024$8,529+3.8%
2023$8,216+0.5%
2022$8,178+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$291,139
DeedBook 11581, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831