Skip to content

51 Hidden Lake CirBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$213,676
Last Sale Date
Jul 16, 2003

Property Information

Block95.40
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,886
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
39%
Improvement Value:$135,100
61%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,606+2.3%
2024$6,460+3.8%
2023$6,222+0.5%
2022$6,193+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$213,676
DeedBook 11557, Page 1373

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831