Skip to content

43 Hidden Lake CirBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$302,479
Last Sale Date
Aug 27, 2003

Property Information

Block95.40
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,407
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
25%
Improvement Value:$258,000
75%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,280+2.3%
2024$10,052+3.8%
2023$9,682+0.5%
2022$9,637+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$302,479
DeedBook 11667, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831