Skip to content

37 Hidden Lake CirBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$272,290
Last Sale Date
May 20, 2005

Property Information

Block95.40
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,872
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
35%
Improvement Value:$164,600
65%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,490+2.3%
2024$7,324+3.8%
2023$7,055+0.5%
2022$7,022+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,290
DeedBook 12631, Page 1599

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831