Skip to content

31 Hidden Lake CirBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block95.40
Lot78
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,808
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
25%
Improvement Value:$270,300
75%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,673+2.3%
2024$10,436+4.0%
2023$10,036+0.5%
2022$9,989+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft3,808DeedBook 17259, Page 1538Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,808DeedBook 17064, Page 1Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$392,336
DeedBook 11912, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$677,922
DeedBook 10608, Page 1831