Skip to content

8 Spout TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block95.41
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,241
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,200
32%
Improvement Value:$184,600
68%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121+2.3%
2024$7,941+3.8%
2023$7,649+0.5%
2022$7,614+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,241DeedBook 20121, Page 1114Recorded9/4/2025

Property Sale

Sale
$270,703
DeedBook 11890, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497