Skip to content

6 Spout TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block95.41
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,167
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
32%
Improvement Value:$187,200
68%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,184+2.3%
2024$8,002+3.8%
2023$7,708+0.5%
2022$7,672+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft2,167DeedBook 17759, Page 1070Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$256,560
DeedBook 11785, Page 1256

Property Built

Built

Year Built: 2003