Skip to content

2 Spout TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2003
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block95.41
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,241
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,700
32%
Improvement Value:$185,800
68%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,419+0.5%
2022$7,383+1.5%
2021$7,271+0.8%
2020$7,214+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,241DeedBook 20096, Page 492Recorded8/8/2025

Property Sale

Sale
$262,720
DeedBook 11827, Page 165

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 2003