Skip to content

5 Shady Stream RdBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 23, 2011

Property Information

Block95.42
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,227
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
34%
Improvement Value:$166,500
66%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,565+2.3%
2024$7,397+3.8%
2023$7,125+0.5%
2022$7,092+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15000, Page 1236

Property Sale

Sale
$256,085
DeedBook 11835, Page 1593

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 2003