Skip to content

1 Old Mill CtBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block95.42
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,647
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
28%
Improvement Value:$223,000
72%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,258+2.3%
2024$9,053+6.9%
2023$8,470+0.5%
2022$8,430+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,647DeedBook 19395, Page 1751Recorded6/5/2023

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,647DeedBook 18496, Page 763Recorded5/25/2021

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 14692, Page 989

Property Sale

Sale
$295,983
DeedBook 11890, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$2,789,727
DeedBook 11236, Page 497