Skip to content

40 Rocky Brook DrBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block95.42
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,868
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
35%
Improvement Value:$164,300
65%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+2.3%
2024$7,065+4.0%
2023$6,796+0.5%
2022$6,764+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 17518, Page 1183Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$230,172
DeedBook 11758, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 2003