Skip to content

67 Hidden Lake CirBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 10, 2016

Property Information

Block95.42
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,038
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
33%
Improvement Value:$175,500
67%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827+2.3%
2024$7,653+3.8%
2023$7,372+0.5%
2022$7,338+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,038DeedBook 16516, Page 1786Recorded9/22/2016

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 13079, Page 519

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12390, Page 852

Property Sale

Sale
$247,277
DeedBook 11809, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 2003