Skip to content

38 Rocky Brook DrBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 22, 2007

Property Information

Block95.42
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,368
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
33%
Improvement Value:$177,200
67%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,877+2.3%
2024$7,703+3.8%
2023$7,419+0.5%
2022$7,385+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13589, Page 1782

Property Sale

Sale
$276,954
DeedBook 11785, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 2003