Skip to content

1 Stillwaters CtBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$194,920
Last Sale Date
Feb 13, 2002

Property Information

Block95.43
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,794
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
43%
Improvement Value:$117,800
57%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,118+2.3%
2024$5,982+3.8%
2023$5,762+0.5%
2022$5,736+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$194,920
DeedBook 10759, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237