Skip to content

7 Stillwaters CtBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 5, 2007

Property Information

Block95.43
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,874
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
37%
Improvement Value:$147,000
63%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,975+2.3%
2024$6,820+3.8%
2023$6,570+0.5%
2022$6,539+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13570, Page 946

Property Sale

Sale
$200,374
DeedBook 10898, Page 1964

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,175,451
DeedBook 10454, Page 1702