Skip to content

17 Stillwaters CtBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block95.43
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,814
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
40%
Improvement Value:$129,900
60%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,210-1.7%
2024$6,317+4.1%
2023$6,071+0.5%
2022$6,043+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,814DeedBook 18870, Page 1500Recorded1/19/2022

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 16670, Page 626Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$212,660
DeedBook 10780, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237